Pomodoro technika – ako byť efektívnejší?

Technika Pomodoro je typ metódy organizácie času, ktorá pomáha pri plánovaní, koncentrácii a efektivite práce. Vďaka nej získavame pocit kontroly nad časom a samotnými pracovnými úlohami.

Podľa svedectva mnohých zamestnancov, pracovníkov na voľnej nohe a podnikateľov je to spôsob, ktorý vám nielenže prinesie viac práce, ale aj viac času. Pomodoro sa často zaraďuje medzi techniky life-hackingu.

Túto techniku vymyslel Francesco Cirillo a využíva 25-minútové časové bloky oddelené krátkymi prestávkami. Cieľom je znížiť negatívny vplyv vnútorných a vonkajších rušivých vplyvov. Striedaním pracovných pomódorov s prestávkami sa dosiahne duševná pohoda. Lepšie sa sústredíme, ponoríme sa do práce, nenecháme sa rozptyľovať a zároveň efektívne postupujeme k dokončeniu úloh, pretože máme časový limit. Francesco Cirillo študoval v 90. rokoch 20. storočia obchod na Medzinárodnej univerzite Guida Carliho v Ríme v Taliansku. Počas svojho štúdia objavil silu pevne stanovených časových úsekov a rôznych stupňov produktivity. Zistil, že je ťažké sa sústrediť, a tak spočiatku skúšal 10-minútové strečingy, po ktorých nasledovali prestávky. Počas experimentovania dospel k záveru, že 25-minútové časové intervaly sú z hľadiska produktivity najefektívnejšie. Tieto znalosti si overil nielen počas štúdia, ale aj počas zamestnania v jednej z európskych bánk, kde pracoval ako softvérový vývojár.

Pomodoro technika

AKO POMODORO TECHNIKU VYUŽÍVAŤ?

  • Hneď na začiatku je dôležité určiť úlohu, ktorú chceme dosiahnuť. Ďalším krokom k úspechu je vedieť sa na chvíľu odpútať od rozptýlenia (telefón, televízia, sociálne siete) a plne sa venovať danej činnosti.
  • Nastavme si budík. Tradične sa používa 25 minút, ale samozrejme to nie je pravidlo, nie je zlé skúsiť na začiatok kratší interval. Môže byť ťažké sústrediť sa na 100 % počas dlhšieho časového obdobia a tiež sa rýchlejšie unavíte.
  • Pracujte na úlohe, kým beží časovač. Ak nás pri práci vyruší myšlienka, ktorá nesúvisí s úlohou, zapíšeme si ju na papier vedľa seba a hneď sa vrátime k práci.
  • Po zazvonení časovača vyznačíme na papieri nápady na oddelenie jedného cyklu.
    Po štyroch cykloch je čas na zaslúžený odpočinok. Pauza 15 – 30 minút nám dáva čas na dokončenie drobných úloh alebo nápadov z nášho zápisníka a môžeme opäť pokračovať.

Výhody Pomodoro:

  • Lepší manažment času.
  • Človek zistí, koľko práce sa dá urobiť za relatívne krátky čas, ak sa na danú úlohu naozaj sústredí.
  • Úloha sa plní po zvládnuteľných častiach, menej ako polhodina nie je nedosiahnuteľná.
  • Krátke obdobia práce a prestávky nás udržiavajú pri zdravom rozume.
  • Koncentrácia na jednu činnosť sa zlepšuje a predlžuje.
  • Motivácia dokončiť úlohu sa zvýši.

Nevýhody Pomodoro:

  • Pre netrénovaný mozog je náročné sústrediť sa viac ako 15 minút v kuse, preto je táto metóda pre niektorých ľudí po prvom pokuse odrádzajúca, preto je potrebná silná vôľa.
  • Nie je možné splniť každú úlohu, ktorá vám napadne. Niektoré sú časovo náročnejšie a nie je možné robiť prestávky.

Avšak techník a metód na zvládnutie Time manažmentu je niekoľko, stačí si len vybrať podľa vlastných preferencií.

Zdieľať:
Facebook LinkedIn
Instagram
22. augusta 2022 | Natália Sadloňová

Kontaktujte nás

    Vaše osobné údaje spracúvame za účelom vybavenia Vašej požiadavky. Viac informácií nájdete v zásadách ochrany osobných údajov.