Zmena zamestnania aj v neistom období

Zmena zamestnania v neistom období?

Pandémia COVID-19 nepochybne ovplyvnila ekonomiku na celom svete. Mnohí ľudia boli prepustení, spoločnosti museli prehodnotiť či, kedy a ako budú prijímať zamestnancov. To dostalo uchádzačov o prácu do situácie, kedy museli zvážiť svoje ďalšie napredovanie. Majú si teraz hľadať prácu alebo radšej počkať? Čo musia urobiť inak? To všetko sú otázky, nad ktorými dnes rozmýšľa veľa ľudí, ktorí hľadajú prácu. Existuje však niekoľko dôvodov, prečo neváhať nad zmenou zamestnania.

1.Dokonalý čas na zmenu práce neexistuje.

Akceptujte zmenu, ktorá nastala. Hoci sa dnes opatrenia výrazne uvoľňujú, nemožno predpovedať, či sa situácia v budúcnosti opäť zmení. Zamestnávatelia však zmýšľajú strategicky a pandémii sa už do značnej miery prispôsobili. Ak budete čakať na dokonalú pracovnú príležitosť a zaváhate, môžete o ňu prísť.

prečo zmeniť zamestnanie
prečo zmeniť prácu

2.Vnímajte krízu ako príležitosť.

Zastavte sa a zamyslite sa nad zmyslom práce, ktorú vykonávate. Či Vás napĺňa a využívate svoje silné stránky, posúvate sa dopredu, alebo naopak stagnujete. Ak Vás Vaša denná rutina nenapĺňa, je čas to zmeniť.

3.Počet pracovných ponúk neustále rastie.

Prvé mesiace roku 2022 signalizuje nárast pracovných ponúk voči začiatku roka 2021 v priemere až o 45%.  Ide o nárast vo všetkých oblastiach, pričom najväčší záujem o nových kandidátov hlási odvetvie informačné technológie, kde nastal medziročný nárast ponúk o 70%. Dôkazom teda ostáva, že odvetvia sa vyrovnali s pandemickou situáciou, prispôsobili jej svoje fungovanie a rozširujú svoje tímy o nové posily.

4.Zistite, ktoré benefity ponúka konkurencia.

Pandémia dala mnohým možnosť  bližšie sa pozrieť na svoje úspory v ťažkých časoch. V súčasnosti zamestnávajú spoločnosti na Slovensku v tomto sektore viac ako 35 000 ľudí a medziročne ich počet narastá v priemere o 3,5%.

Zmena zamestnania – podľa akých faktorov sa rozhodnete, že je pre Vás ponuka tá pravá? Pri porovnávaní firiem preto určite bude zohrávať významnú úlohu nie iba samotná pracovná náplň a stabilita firmy na trhu, ale aj výhody, ktoré nová pracovná príležitosť so sebou prinesie. Zamestnanci hľadajú výhody, akými je napríklad platená PN, dôchodkové pripoistenie, zdravotné či životné poistenie, ale najmä finančné benefity.

5.Zamestnávatelia sú flexibilní, dokážu Vám vyhovieť.

Vzhľadom na okolnosti sú zamestnávatelia chápavejší ako kedykoľvek predtým. Predovšetkým pokiaľ ide o work-life balance. V roku 2021 v porovnaní s rokom 2020, narástol počet všetkých inzerovaných ponúk zo 190 000 až na 293 000 a tým priamo úmerne narástli aj ponuky s možnosťou 100% home office. V roku 2021 sa počet týchto ponúk vyšplhal až na úctyhodné číslo 30 400.

zmena práce prečo
zmena zamestnania

Takto sa snažia zamestnávatelia vyhovieť tým, ktorí si zvykli na prácu z domu a preferujú tráviť viac času s rodinou, alebo sa chcú venovať svojim záľubám.

Zamestnávatelia mali počas celého minulého roka možnosť vyskúšať si fungovanie na diaľku – od pohovorov, prijatia do pracovného pomeru, zaškoľovania, až po tímové meetingy a online stretnutia s klientom. Dokázali zabezpečiť efektivitu aj kvalitu práce.

Z viacerých prieskumov však vyplynulo, že zamestnávatelia si budú ako preferovaný model voliť tzv. hybridný model, kde je možnosť kombinovať prácu z domu a kancelárie. Toto do značnej miery reflektuje samotný záujem kandidátov resp. zamestnancov, ktorí sa po dlhom období izolácie radi vracajú do kolektívu.

Ak sa neviete zorientovať na pracovnom trhu a porovnať si jednotlivé ponuky, porozprávajte sa s našimi personálnymi konzultantmi. Pomôžu Vám nájsť čo hľadáte, získate prehľad o trhu a Vašej hodnote v ňom. Možno zistíte, že ste nedostatočne platený, že Vaše možnosti postupu brzdí nedostatok špecifických zručností, ktoré nemôžete získať pri práci pre Vášho súčasného zamestnávateľa, alebo že existujú spoločnosti, ktoré ponúkajú lepšiu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, benefity alebo flexibilitu. Pri zmene zamestnania so zaujímavejšími benefitmi nemôžete nič stratiť, len získať.

 

zmena práce
2. mája 2022 | Monika Jamnická

Kontaktujte nás

    Vaše osobné údaje spracúvame za účelom vybavenia Vašej požiadavky. Viac informácií nájdete v zásadách ochrany osobných údajov.