Prokrastinácia – ako s ňou prestať

Kvôli pandémii sme boli mnohí nútení presunúť sa z kancelárií do svojich domovov. Mnohým táto prudká a nečakaná zmena nevyhovovala, no po dvoch rokoch sme si tak akosi zvykli. Najväčší rozdiel medzi prácou v kancelárii a home officom je jasný. Pracujeme z domu. Popri výhodách je tu ale aj jedna nevýhoda/výzva: prokrastinácia.

 

Čo to vlastne tá prokrastinácia je?

Na internete či v publikáciách nájdete rôzne definície. Mne sa najviac páči táto: „Nečinnosť maskovaná inou činnosťou.“ Naše domovy sú nekonečným zdrojom náhradných činností. Počas práce na home office nám neustále beží hlavou: „Musím pustiť práčku. Musím umyť riad. Musím pozametať, veď v takomto prachu pracovať nemôžem.“ Všetky tieto činnosti sú síce dôležité a je nutné ich urobiť, no častokrát si neuvedomujeme, že nie je nevyhnutné urobiť ich okamžite. Keď pracujeme v kancelárii, sme pod „kontrolou“ kolegov a nadriadených, nemáme tam priestor vykonávať  iné činnosti.. Pracujeme na našich úlohách. Nezametáme.

prokrastinácia
prokrastinácia - ako prestať

Ako neprokrastinovať?

Návodov „Ako neprokrastinovať“ je veľa. Väčšina pozostáva z rád ako napríklad odmeňujte sa, robte si prestávky, vyberte si správne prostredie na prácu, určite si priority…

Všetky tieto rady sú opodstatnené, no začať treba úplne niekde inde:

  • Na začiatku je potrebné si uvedomiť, že prokrastinujete
  • Následne je dôležité  identifikovať si, v akých situáciách najčastejšie prokrastinujete
  • Zamyslite sa tiež nad tým, prečo v daných situáciách prokrastinujete

Inými slovami, musíme identifikovať našu vnútornú motiváciu vyhnúť sa danej úlohe. Je úloha príliš náročná? Nie sme si istý výsledkom? Keď identifikujeme príčinu, ľahšie sa nám s ňou bude pracovať.                  Či už si s príčinou poradíme sami alebo poprosíme niekoho o pomoc – dôležité je, že sa ňou nenecháme pohltiť a pokaziť si tak výkon či samotnú reputáciu.

A inak, medzi nami, hľadanie cesty ako sa zbaviť prokrastinácie môže byť skvelou prokrastináciou.

úlohy a povinnosti odkladám na neskôr
14. júna 2022 | Mária Brachtlová

Kontaktujte nás

    Vaše osobné údaje spracúvame za účelom vybavenia Vašej požiadavky. Viac informácií nájdete v zásadách ochrany osobných údajov.