Ak ste niekedy hľadali prácu, a Váš záujem bol seriózny, možno ste uvažovali, ako sa čo najlepšie pripraviť. Zaručených receptov, ako na to, viete vygoogliť neúrekom. Dokonca, ak Vám prácu sprostredkúva agentúra, očakávate, že práve oni Vás témou prevedú.
Prax je žiaľ oveľa prozaickejšia a málokedy sa nájde niekto skúsený, kto vie a najmä chce Vám poradiť. Samozrejme tí sebavedomejší si dokážu poradiť aj bez náležitej prípravy. Tu mi napadá scéna z Priateľov, keď sa Joey chystal na konkurz vo francúzštine. 😊
Ak sa predsa len nechcete spoľahnúť len na vlastné skúsenosti a dôvtip, možno Vám príde vhod zopár postrehov, ktoré by Vám mohli byť nápomocné:
Podľa prostredia kam sa hlásim (iné do banky, iné do výroby).
Pozor na detaily (kravata s teniskami nie je ideálna kombinácia).
Je len jeden >>> nedá sa zopakovať.
Prečo chcete pracovať v danom odvetví?
Prečo chcete pracovať v danej firme?
Prečo práve so vzdelaním, ktoré máte, chcete pracovať u nás?
Ktorá firma je pre Vás najlepšou voľbou a prečo? (Značka, veľkosť, kvalita, iné…)
Uveďte 3 silné stránky, a vždy argumentujte zažitou skúsenosťou:
Príklad: Ak tvrdím, že som usilovný a opýtajú sa ma prečo si to myslím, po odpovedi „pravidelne behám maratón“ zaniknú všetky pochybnosti.
Uveďte 1 slabú stránku, ktorá je síce Vašou slabinou, ale nebude negatívne ovplyvňovať Váš pracovný výkon.
Príklad: Ak kandidát na pokladníka v potravinách povie, že nevie poriadne po anglicky, bude na jednej strane úprimný a na druhej strane ho jeho budúci šéf nebude kvôli tomu diskriminovať, lebo si pomyslí, „že to nebude až tak potrebovať“.
Okrem peňazí to môžu byť nasledovné: ciele organizácie, náplň práce, systém odmeňovania, participácia na rozhodovaní, kariéra, osobný rozvoj, informácie, vzťahy na pracovisku, zodpovednosť, imidž organizácie, štýl vedenia, benefity, sociálne výhody
Ak práca v chlade nie je pre Vás, radšej to priznajte, lebo na pozícii skladníka mrazených potravín určite nebudete šťastný.
Pripravte si 3 otázky na budúceho zamestnávateľa. POZOR – práve otázky odhaľujú Vašu motiváciu. Ak sa budete pýtať na benefity, potenciálny zamestnávateľ si bude myslieť, že Vašou prioritou sú výhody, ktoré poskytuje zamestnávateľ. Zamestnávateľ naopak očakáva, že vo Vás získa pracanta. Tomu prispôsobte otázky. Ak sa „pre istotu“ neopýtate nič, budú si myslieť, že nemáte záujem.
Veta, ktorá nakloní misku váh na Vašu stranu v prípade, že sa nebudú vedieť rozhodnúť, či Vás prijať, alebo nie. Príklad: Ak ma zoberiete, určite nebudete ľutovať, do pol roka sa stanem najlepším pracovníkom v tíme. Možno nie veľmi sofistikované, ale o to praktickejšie odporúčania!
Aby som nezabudol. Čo je špičkový športovec bez trénera? Je to atlét, ktorý ide do boja bez toho, aby mal možnosť skonzultovať správnosť taktiky s niekým, kto skúsenosti má, kto sa vie odosobniť a kto vidí aj chyby, ktoré pri pohľade do zrkadla častokrát nevidíme. V prípade, že máte chuť skonzultovať Vašu pripravenosť na pohovor, budeme radi, ak nás oslovíte.
Sme tu, keď nás potrebujete.