Pracovný pohovor – rady a tipy, ako uspieť

Gratulujeme! V prípade, že Vás pozvali na osobný pracovný pohovor, znamená to, že ste uspeli spomedzi iných uchádzačov a zaujali ste Vašim CV.

Ak Vám dá potenciálny zamestnávateľ na výber medzi osobným interview a online pohovorom, odporúčame absolvovať stretnutie osobne. Už týmto krokom prejavíte väčší záujem a zvýšite ši šance uspieť a zároveň nadobudnete možnosť získať lepšiu predstavu o Vašom budúcom zamestnávateľovi (prostredie, vyskúšate si dostupnosť, uvidíte atmosféru v spoločnosti a stretnete potenciálnych kolegov). Pracovný pohovor je pre Vás dôležitým indikátorom, či Vám pozícia naozaj vyhovuje, ako aj samotný zamestnávateľ a dáva tiež priestor odpovedať na Vaše otázky ohľadom budúceho zamestnania, ktoré neboli uvedené v inzeráte – pripravte si ich. Váš budúci zamestnávateľ sa Vás počas pohovoru bude snažiť lepšie spoznať, overiť si informácie uvedené vo Vašom životopise, preverí si Vaše kompetencie/skúsenosti a motiváciu.

⇒ Hovorí sa, že najrozhodujúcejších je prvých 5 minút pracovného pohovoru. Buďte entuziastický, energický a poďakujte sa za čas, ktorý Vám v mene spoločnosti venuje.

pracovný pohovor

Základné tipy a triky:

 • Na pracovný pohovor sa dostavte v predstihu, ideálne 10-15min, tento čas využite na pozorovanie diania okolo Vás, odbúranie prípadného stresu a utriedenie si myšlienok.
 • Kľudne si so sebou zoberte Váš životopis, aby ste nezabudli spomenúť dôležité informácie.
 • Naštudujte si informácie o danom odvetví a spoločnosti. Bežne sa môžete stretnúť s otázkou kto je podľa Vás konkurenciou spoločnosti, prípadne ako vnímate značku zamestnávateľa.
 • Naštudujte si popis pozície a pripravte si otázky ktoré Vás zaujímajú.
 • Premyslite si, čo sú Vaše silné stránky, čo viete využiť z doterajších vedomostí/skúseností, ako aj dôvody, prečo máte záujem o danú pozíciu.
 • Pripravte sa na odpovedanie otázok formou uvádzania príkladov na základe Vašich doterajších skúseností (ku každému bodu vo Vašom životopise by ste mali mať pripravený príklad z praxe).
 • Odprezentujte Vaše najväčšie úspechy a schopnosti, klaďte dôraz na prezentovanie Vašich osobných a nie tímových úspechov (hovorenie v ja a nie my osobe).
 • Majte pozitívny prístup, nehovorte negatívne o predchádzajúcich skúsenostiach. Použite vetu ako napríklad: Nebolo to úplne podľa mojich predstáv, ale naučil/a som sa nové kompetencie.
 • Dajte si pozor na reč tela, podanie ruky, adekvátne oblečenie, tón hlasu, aby ste pôsobili príjemne a profesionálne.
 • Pracovné interview nechajte viesť pohovorujúceho, snažte sa odpovedať na otázky priamo a vecne, neodbočujte príliš od témy.
 • Majte pripravené Vaše platové očakávania, ako aj informáciu o prípadnom možnom nástupe do zamestnania.

PREŠĽAPY, ktorým sa na pracovnom pohovore radšej vyhnite.

Buďte pripravení a vyvarujte sa týmto chybám!

⇒ Nevzdávajte sa, ak by ste na pracovnom pohovore neuspeli, vypýtajte si spätnú väzbu a zoberte si z nej ponaučenie.

Zdieľať:
Facebook LinkedIn
Instagram
22. júla 2022 | Ivana Heretik Vačoková

Kontaktujte nás

  Vaše osobné údaje spracúvame za účelom vybavenia Vašej požiadavky. Viac informácií nájdete v zásadách ochrany osobných údajov.