Pracovná ponuka. Ako reagovať na pracovnú ponuku?

Pracovná ponuka – ako reagovať na pracovnú ponuku?

Lokalita.

Skôr, než budete odpovedať na pracovnú ponuku, zamyslite sa, v akej situácii sa nachádzate. Ste ochotný za prácou vycestovať aj do inej časti Slovenska či dokonca za hranice, alebo je pre vás dôležitejšie doterajšie zázemie? Uvedomte si, že v zahraničí, s výnimkou Českej republiky, je potrebná angličtina na veľmi dobrej úrovni. Čísla, vzťahy, technológie? Urobte si poriadok v hlave. Premyslite si svoje dispozície, výsledky, úspechy, oblasti, kde ste dobrí a čo by ste chceli robiť denne. Spýtajte sa na názor ľudí, s ktorými ste pracovali, alebo sa stretávate, ako vás vidia.

Prečítajte si viacero inzerátov.

Ak ste si už rozmysleli, o akú prácu máte záujem, prejdite si viacero pracovných ponúk a porovnajte ich, kým sa rozhodnete reagovať. Zamerajte sa hlavne na náplň práce a požiadavky zamestnávateľa.

pracovná ponuka

Nereagujte na ponuky, ak nespĺňate kritériá.

Veľa uchádzačov o zamestnanie si hovorí, že za pokus nič nedajú. To je pravda, ale je to zbytočné. Reflektujte len na miesta, kde spĺňate aspoň 80 percent požiadaviek. V pracovných ponukách býva uvedené, aké špeciálne znalosti zamestnávateľ požaduje. Okrem jazykov to môže byť ovládanie počítačových programov, špecifických technológií, či požadovaná úroveň certifikácie.

Znalosť cudzích jazykov.

Ak neviete odhadnúť svoju úroveň cudzieho jazyka, otestujte sa. Na internete nájdete množstvo aplikácií, alebo požiadajte známych, ktorí požadovaný jazyk ovládajú, aby vás ohodnotili. Ak preceníte svoje jazykové schopnosti, riskujete, že si na istý čas zabuchnete dvere. Buďte pripravený, keď vás v telefóne požiadajú, aby časť pohovoru prebiehala v cudzom jazyku.

Venujte pozornosť detailom.

Inzerát napríklad môže byť v slovenčine, ale podmienkou je životopis v angličtine aj nemčine. Je veľká pravdepodobnosť, že jeden z týchto jazykov budete musieť používať pri práci. Zamestnávatelia túto podmienku používajú ako prvé filtračné kritérium, preto je dôležité, aby ste odpovedali v požadovanom jazyku. Navyše manažér, ktorý rozhoduje o vašom prijatí, môže byť cudzinec.

Nezaujímajte sa o všetky pozície.

Väčšie spoločnosti zverejňujú na rôzne pozície podobné inzeráty, pri ktorých vyžadujú od uchádzača rovnaké kritériá. Nikdy nereagujte na štyri pracovné ponuky z jednej spoločnosti, ale vyberte si jednu, ktorá vám najviac vyhovuje.

Ak kopírujte životopis, nezabudnite zmeniť údaje.

Často sa stáva, že keď reagujete na viacero pozícií, neprispôsobíte svoj životopis a motivačný list konkrétnej ponuke a v rýchlosti zabudnete urobiť potrebné zmeny. Nepôsobí dobre, keď uvediete zlé oslovenie alebo názov pozície. Pozor aj na súhlas so spracovaním osobných údajov. Niekedy si uchádzači skopírujú na webe šablónu a posielajú ju do viacerých firiem. Ostatní potom dostanú súhlas so spracovaním osobných údajov pre iného zamestnávateľa.

Pamätajte si, na aké ponuky ste reagovali.

V prípade, že odpovedáte na ponuky viacerých firiem, zapamätajte si ich. Ak vám zavolajú a vy si nespomínate, o čo presne ide, automaticky vás to degraduje v očiach potenciálneho zamestnávateľa. Poukazuje to na to, že si bezhlavo hľadáte hocijakú prácu a nemáte konkrétny záujem o danú pracovnú ponuku.

Pokiaľ si hľadáte prácu, tu nájdete všetky pracovné ponuky.

 

Zdieľať:
Facebook LinkedIn
Instagram
13. júla 2022 | Talent Solutions.sk

Kontaktujte nás

    Vaše osobné údaje spracúvame za účelom vybavenia Vašej požiadavky. Viac informácií nájdete v zásadách ochrany osobných údajov.