Už počas priemyselnej revolúcie začiatkom minulého storočia. Zamestnanci začali byť rozlišovaní podľa pracovného oblečenia a to na modré goliere, ktoré symbolizovali robotnícku triedu. Dôvodom bolo, že do zamestnania nosili modré košele. Predstaviteľmi bielych golierov boli zamestnanci pracujúci v kanceláriách, ktorí do práce nosili biele košele v oblekoch.
V súčasnosti celý svet pociťuje nedostatok odborných pracovníkov. Podľa štatistík v USA až 42% zamestnancov sa povýšenia skôr desí, než by ho privítali. Dôvodom je nárast povinností, vyššie nároky na splnenie úloh, viac času tráveného v práci na úkor osobného života a v neposlednom rade neadekvátne platové ohodnotenie. Reakciou na nedostatok odborných a špecializovaných zamestnancov vznikli nové kategórie šedé goliere a nové goliere.
Táto skupina predstavuje pracovníkov, ktorí vykonávajú kombináciu fyzickej aj technickej práce. Ich profesie často vyžadujú odborné vzdelanie alebo špecializované certifikácie. Šedé goliere nie sú manuálni pracovníci (ako modré goliere), ale nepracujú ani výlučne v kanceláriách (ako biele goliere).
Charakteristika šedých golierov:
Príklady povolaní šedých golierov:
Šedé goliere sú čoraz dôležitejšie, pretože mnohé technické profesie si vyžadujú praktické zručnosti aj odborné vedomosti. Napríklad údržbár moderných výrobných liniek musí ovládať mechaniku aj automatizáciu. Podobne, pracovník IT podpory musí vedieť riešiť technické aj zákaznícke problémy.
Tento termín zaviedla Ginni Rometty, bývalá CEO IBM, aby zdôraznila, že mnohé moderné profesie už nevyžadujú tradičné vysokoškolské vzdelanie, ale skôr technické zručnosti, skúsenosti a certifikácie.
Charakteristika nových golierov:
Príklady povolaní nových golierov:
Prečo vznikla kategória nových golierov?
Ako sa stať pracovníkom novej kategórie? Vzdelávajte sa
Pracovný trh prešiel dlhú cestu od jednoduchého rozdelenia na „biele“ a „modré goliere“. Dnes sme svedkami vzniku nových kategórií, ktoré odrážajú rastúcu potrebu špecializovaných zručností a technických znalostí. Tieto zmeny ukazujú, že úspech v kariére už nie je výhradne spojený s tradičným – formálnym vzdelaním, ale čoraz viac závisí od schopnosti neustále sa učiť a prispôsobovať dynamickému svetu práce.