Ako napísať motivačný list a odlíšiť sa hneď na začiatku?

V dnešnom článku si vysvetlíme, ako efektívne napísať motivačný list, prečo je motivačný list taký dôležitý a aké kroky môžeme podniknúť na zvýšenie našich šancí na úspech. 

Nikto z nás nechce investovať veľa času do tvorby motivačného listu, ktorý nebude hodnotný. Ak sa chcete dozvedieť, ako napísať motivačný list, prečítajte si tento článok!

motivacny-list

Dôležitosť motivačného listu

Motivačný list je kľúčovým prvkom pri prezentácii seba samého a zdôraznení emócii a kvalít nášho životopisu. Je nevyhnutné, aby náš motivačný list reflektoval kvalitu nášho životopisu. Motivačný list by mal taktiež obsahovať niekoľko bodov, prečo je pre nás táto pracovná ponuka kľúčová a prečo ju chceme získať.

Ako napísať motivačný list ?

Ak chceme aby náš motivačný list mal úspech, pýtajme sa kreatívne otázky

 • Napríklad: „Je vaša spoločnosť pripravená na zmeny v oblasti AI? Vedeli ste, že do 10 rokov môže AI ovplyvniť až 30% vašich zamestnancov?“ V predchádzajúcej práci som AI aktívne využíval pri svojich každodenných aktivitách a verím, že by som vám dokázal pomôcť s vašimi firemnými procesmi. 
 • Alebo: „Pri vašich ekonomických výsledkoch som si všimol, že ste v roku 2023 zvýšili svoje tržby o 31% a zisk o 14%, čo je veľmi pekný výsledok. Rád by som sa stal súčasťou vášho úspešného business príbehu a prispel k ďalšiemu rastu spoločnosti.“

ako-napisat-motivacny-list

Kľúčové prvky motivačného listu

 • Zodpovedajúca kvalifikácia a skúsenosti. – Spomenúť, že sa na danú pracovnú ponuku hodíme a máme na to predchádzajúce skúsenosti. 
 • Správny výber slov. – Je potrebné použiť vhodné slová a formulácie, aby sme daného zamestnávateľa zaujali. 
 • Naštudovať si informácie o danej spoločnosti. – Vedieť čomu sa spoločnosť venuje, ich „core business“ a možnosti zlepšenia firmy zo svojej pozície. 
 • Personalizácia motivačného listu. – Prispôsobme motivačný list konkrétnej spoločnosti a pracovnej pozícii. Nie je vhodné použiť jeden motivačný list pre dvoch rôznych zamestnávateľov. Ak tak urobíme, náš motivačný list nebude obsahovo správny a tým pádom nebude plniť svoju funkciu.
 • Zdieľanie osobného príbehu a skúseností. – Autentickým prvkom v motivačnom liste je spomenúť svoje zážitky a skúsenosti z reálneho pracovného života. Náš motivačný list bude pre budúceho zamestnávateľa hodnotnejší. 
 • Preukázať záujem o pracovnú pozíciu. – Vyjadrenie záujmu o konkrétnu pozíciu a spoločnosť, na ktorú sa uchádzame, je ďalším kľúčovým prvkom, ako napísať motivačný list. Je vhodné použiť vety typu: “Je pre mňa cťou pracovať na tejto pozícii vo vašej spoločnosti a spoločne ju posúvať vpred“. Z tejto formulácie je jasné, že nie ste „one man show“ zamestnanec  a uvedomujete si, že na úspech je potrebný kolektívny výkon celej spoločnosti. 
 • Profesionálny tón. – Držať pri písaní motivačného listu profesionálny tón, kombinovať ho s originalitou a kreativitou, aby náš motivačný list zaujal posudzujúceho personalistu.

 

Zdieľať:
Facebook LinkedIn
Instagram
3. mája 2024 | Talent Solutions

Kontaktujte nás

  Vaše osobné údaje spracúvame za účelom vybavenia Vašej požiadavky. Viac informácií nájdete v zásadách ochrany osobných údajov.