Absolventi vysokých škôl – nezabudnite na povinnosti

Evidencia na úrade práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR)

Si čerstvý absolvent? V tom prípade Ti nevzniká zákonná povinnosť byť v evidencii uchádzačov o zamestnanie na ÚPSVaR.

Avšak ako dobrovoľne nezamestnaná osoba si povinný sám si hradiť zdravotné poistenie. Zdravotné poistenie hradí za Teba štát iba do dňa, v ktorom bola vykonaná záverečná skúška.

Ak sa rozhodneš, že chceš byť zaradený do evidencie uchádzačov, musíš si podať žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie na ÚPSVaR. Ak požiadaš o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie do 10 kalendárnych dní po ukončení štúdia, budeš zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie nasledujúcim dňom po ukončení štúdia. Ak požiadaš o zaradenie do evidencie po uplynutí 10 kalendárnych dní odo dňa ukončenia štúdia, budeš zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom podania žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

 

Hľadáš pracovné uplatnenie? Ako si správne napísať životopis

„V jednoduchosti je krása – treba sa riadiť týmto heslom“, radí Ivana Heretik Vačoková z Talent Solutions Slovakia. Ak reaguješ na klasické pozície, zvoľ jednoduchý formát bez fotografie. Zamestnávateľ sa rozhoduje podľa Tvojich schopností a skúseností, nie na základe výzoru. Pri ponukách na kreatívne pozície, napríklad z marketingu, je kreativita pri tvorbe CV vítaná. Životopis absolventa by nemal presahovať jednu A4. Pokiaľ už máš za sebou nejakú prax, hranicou sú dve strany. Nepíš romány, zdôrazni hlavné skúsenosti a kľúčové kompetencie. Pochváľ sa, v čom si dobrý.

 

Absolventi vysokej školy

 

Pracovný pohovor

Určite naň treba prísť v dostatočnom časovom predstihu – minimálne 10 minút. Opadne prvotný stres, stihneš si vydýchnuť, absorbovať atmosféru, prípadne si obzrieť budúcich kolegov. Naštudované by si mal mať základné informácie o firme a náplni práce, o ktorú sa uchádzaš. Vhodné je pripraviť si nejaké otázky – napríklad, či budeš pracovať sám alebo v tíme, kto bude Tvoj nadriadený, alebo ako by vyzerala každodenná práca.

Otázky na pracovnom pohovore dostaneš samozrejme aj Ty. Správne odpovede na otázky typu: Čo sú Vaše silné stránky, kde sám seba vidíte o päť rokov a podobne – na internete prosím nehľadajte. Všetci zamestnávatelia ich majú dávno preštudované a napočúvané. Vsaďte radšej na úprimnosť – napríklad, že neviete, kde budete o päť rokov, ale máte jasno v tom, že chcete pracovať v konkrétnej oblasti.

Na pracovnom pohovore nepodceňuj ani oblečenie a Tvoj vzhľad. Mnohí absolventi nie sú zvyknutí obliecť si sako, či kostým. Ak aj ideš do firmy, kde si na formálne oblečenie nepotrpia, odporúčame prísť na prvý pohovor v biznis oblečení. Preukážeš tak zamestnávateľovi svoj záujem a rešpekt.

 

Online reputácia

Pri hľadaní práce mysli aj na svoju on-line stopu. Skontroluj si, čo z Tvojho profilu na Facebooku, či iných sociálnych sieťach je verejné a čo súkromné. Najmä mladšiu generáciu personalistov totiž zaujíma aj virtuálny život uchádzačov a spôsob, ako tam vystupujú.

 

Čomu sa radšej vyhni

Nevhodná vizáž, neskorý príchod, nešťastne sformulovaný životopis, prehnané, či nedostatočné sebavedomie na pracovnom pohovore – to sú najčastejšie dôvody, pre ktoré stroskotá prekvapivé množstvo záujemcov o prácu. „Práve rozhovor so skúseným personalistom absolventovi často otvorí oči a môže sa stať prvým krokom na ceste k úspešnému štartu kariéry,“ informuje generálna manažérka Ivana Heretik Vačoková.

 

Absolventi vysokých škôl – prvá práca?

Keď nevieš, čo by si chcel robiť, prípadne nevieš, ako si profesionálne napísať životopis, či motivačný list – vieme Ti poradiť v rámci bezplatného kariérneho poradenstva. Je dôležité, aby si bol na svoj kariérny život pripravený a najmä informovaný.

 

Bezplatné kariérne poradenstvo pre absolventov ako benefit

Jedným pohovorom s personalistom vieš získať prístup a odporúčania k viacerým zamestnávateľom. Vieme Ti nájsť prácu podľa Tvojich preferencií s rovnakým mzdovým ohodnotením, možno o niečo lepším, ako keby si hľadáš prácu na vlastnú päsť. „Ak by ste si zamestnanie a informácie zháňali sami, stálo by vás to oveľa viac času a úsilia“, vysvetľuje Ivana Heretik Vačoková z Talent Solutions Slovakia.

Personálna agentúra Talent Solutions Slovakia je jednou z TOP 3 personálnych agentúr na Slovensku, ktorá pôsobí na trhu od roku 2002. Máme širokú sieť pobočiek a kancelárií po celej krajine. Máme otvorené dvere pre absolventov stredných aj vysokých škôl, skrátka pre každého, kto uvažuje nad zmenou zamestnania a hľadá si prácu. Predtým, ako sa osobne vyberieš do niektorej z našich pobočiek na Slovensku, ohlás sa nám prosím. Stačí napísať email, správu na facebooku, poslať životopis, kontakt. Personalista sa s Tebou spojí a dohodnete si termín stretnutia.
Ak hľadáš prácu, pozrieť si môžeš tiež našu ponuku zamestnaní či brigád.

Zdieľať:
Facebook LinkedIn
Instagram
2. mája 2023 | Sadloňová Natália, Marketing Specialist

Kontaktujte nás

    Vaše osobné údaje spracúvame za účelom vybavenia Vašej požiadavky. Viac informácií nájdete v zásadách ochrany osobných údajov.